Anthony Linell

Pierwsza zapowiedź 10. edycji Up to Date

Organizatorzy białostockiego festiwalu już od zakończenia ostatniej edycji stopniowo budowali napięcie i powoli podkręcali atmosferę oczekiwania na jubileuszową, dziesiątą edycję Up To Date. Zupełnie słusznie, ponieważ jest na co czekać. Jubileusze zobowiązują, a ekipa odpowiedzialna niejednokrotnie udowodniła, że troszczy się o swoją publikę.

Pierwszą kartą odkrytą przez organizatorów, która z pewnością ucieszy wszystkich miłośników białostockiego festynu jest informacja o wydłużeniu festiwalu. Tym razem już nie tylko przez dwa, ale aż cztery dni będziemy mogli cieszyć się muzyką w stolicy Podlasia (5-8 września). Formuła nocnej części na Stadionie Miejskim oraz poprzedzających ją Salonów Ambientu pozostaje bez zmian, natomiast tym co dołącza do repertuaru jest koncert otwarcia, który odbędzie się w czwartek 5 września.

Podczas tego inauguracyjnego koncertu wystąpi bardzo dobrze znany wszystkim miłośnikom techno Anthony Linell, szef wytwórni Northern Electronics, w wyjątkowym duecie z wizualnym artystą Alim Demirelem, którego prace można było podziwiać między innymi w trakcie berlińskiego festiwalu CTM czy w nowojorskim muzeum Guggenheima. Wspólnie zaprezentują projekt zatytułowany Winter Ashes.

Drugą gwiazdą koncertu otwarcia będzie Robert Henke i jego Lumière III – cykl koncertów eksplorujący artystyczny dialog między bardzo precyzyjnymi urządzeniami laserowymi i rytmem. Całość oparta jest na unikalnym narzędziu do programowania muzyki, urządzeń oraz grafiki wektorowej, które artysta stworzył i bez przerwy rozwija od 2010 roku. W pewnym sensie Lumière to „work in progress” – dlatego każdy występ można określić jako przedstawienie aktualnego stanu prac.

Jak zapowiadają organizatorzy, to nie koniec niespodzianek, ponieważ w tym roku Up To Date przekroczy granice Podlasia i na wzór zeszłorocznych wydarzeń spod szyldu Pozdro Techno Soundsystem pojawi się w dwóch największych miastach Polski w całodniowej formule.

Szczegóły tego przedsięwzięcia zostaną nam przedstawione już niebawem. Tymczasem łapcie, póki są jeszcze dostępne, pierwsze karnety, które uprawniają do wstępu na wszystkie wydarzenia festiwalowe, w tym koncert otwarcia.