Not on the list #8: klubowy przegląd października

W Not on the list co miesiąc przeglądamy rozkłady jazdy najważniejszych polskich klubów i wyciągamy z nich to, co najbardziej przykuwa naszą uwagę.


4-5 października – Jasna 1, Warszawa – JASNA 1 MA DWA: DJ Stingray, Joy Orbison

Październikową listę zaczynamy od urodzin stołecznego klubu Jasna 1. Drugie urodziny, dwa dni, trzy sale i ponad 15 artystów, w tym takie tuzy jak DJ Stingray, Joy Orbison, VTSS, Olivia, Dtekk czy Eltron. Trudno o lepszy początek klubowej jesieni. Sto lat po raz pierwszy!

4 października – 999, Warszawa – Adam X, Keepsakes

Jednak urodziny Jasnej to nie jedyna opcja w Warszawie w pierwszy weekend października. Dla osób spragnionych mocnych wrażeń polecamy wizytę wyjadacza techno – Adama X, który zagości w najświeższym przybytku na mapie klubowej Warszawy – 999.

4 października – Uczulenie, Wrocław – 4. urodziny Basów Tropikalnych w/ Deltatron

Wrocław też ma swoje urodziny w pierwszy weekend października. Solenizantem Mikołaj Kierski i jego projekt/audycja/netlabel Basy Tropikalne, który narodził się właśnie na Dolnym Śląsku. Z tej okazji do Czułej wpadnie mocny zawodnik z Peru, lubujący się w elektronicznym undergroundzie. Sto lat po raz drugi!

5 października – Przychodnia Skłot, Warszawa – Biotechnologia #5 How froggy you are?

Jeśli udana impreza techno to dla was przede wszystkim czas, kiedy muzyka, przestrzeń i ludzie splatają się w jedną całość tworząc niezapomnianą atmosferę to nie może was zabraknąć w Przychodni Skłot w pierwszą sobotę października na piątej Biotechnologii.

Joy Orbison / 5.10, Jasna 1 w Warszawie

5 października – SODA Underground Stage, Łódź – Pogotowie Techno // The next stage of Overdose [Parallx]

Łódź pomimo swojego industrialnego klimatu, który powinien teoretycznie sprzyjać imprezom techno nadal pozostaje w cieniu większych ośrodków miejskich. Jednak nie oznacza to, że nie można tam posłuchać porządnej elektroniki. Będziecie się mogli o tym przekonać na własnej skórze wybierając się na Parallxa, młodego niemieckiego producenta związanego blisko z wytwórnią Kobosila – R.

5 października – Uczulenie, Wrocław – T R R U E N O showcase w/ BUNGALOVV

Argentyna we Wrocławiu. Czteroosobowy skład z netlabelu T R R U E N O wpada pokazać co mają w zanadrzu. A mają chociażby to, czym operuje obecnie spore grono młodych producentów i DJ-ów – rozpoznanie w kulturze internetowej i zręczne przekładanie tego na grunt soniczny.

6-13 października – Kraków – Unsound 2019: Solidarity

O tegorocznym Unsoundzie pisaliśmy wcześniej, jeszcze napiszemy, tym niemniej trudno tu o nim nie wspomnieć. Nie samą taneczną elektroniką się tam żyje, ale reprezentacja tego skrzydła też jest potężna: Eris Drew b2b Octo Octa, LSDXOXO, Hyph11e b2b Slikback, Badsista b2b Cashu, Teki Latex b2b Betty to tylko część opcji.

11 października – 999, Warszawa – Hector Oaks: Industrial Nation

Na zaproszenie kolektywu Industrial Nation odwiedzi warszawski klub 999 jeden z najbardziej rozchwytywanych disc-jockeyów ostatniego sezonu – Héctor Oaks. Kto o nim słyszał, nie może przegapić tego gorącego bookingu. Reszta niech się nawet nie przyznaje i w ciemno wybiera do dziewiątek.

12 października – Transformator, Wrocław – Velvet Vortex: Claudio PRC | Luigi Tozzi LIVE

Tych dwóch panów nie trzeba przedstawiać regularnym czytelnikom tego portalu, ponieważ niejednokrotnie o nich pisaliśmy. Nie ma wątpliwości, że w chwili obecnej to już klasyka włoskiej szkoły techno. Nie pozostaje nic innego niż wybrać się do Transformatora w drugi weekend października i rozkoszować hipnotycznymi pejzażami, z których słyną włoscy producenci.

Hector Oaks / 11.10, 999 w Warszawie

18 października – P29, Łódź – CZARY MARY vol. 2.5 ⟳ spiritual edition

W końcu zaczynają się pojawiać na horyzoncie wydarzenia, które próbują wyjść poza znaną i ograną na całym świecie formułę nocy klubowej. CZARY MARY są tego doskonałym przykładem i na wzór warsztatów Unsoundowych wychodzą na przeciw publice próbując ją zaktywizować i zaangażować. Poza częścią muzyczną w głównej mierze składającą się z mniej znanych, ale utalentowanych DJ-ów oraz live actu Mruwek, będzie okazja do uczestnictwa w wykładzie połączonym z dyskusją zorganizowanym przez fundację Obszar Wspólny poświęconą roli rave’ów w naszej kulturze, która poprzedzi część taneczną. Wspieramy takie inicjatywy i dlatego tym bardziej zapraszamy.

18 października – Tama, Poznań – Ancient Methods

Ancient Methods nikomu już dzisiaj nie trzeba przedstawiać. Jednak błędem byłoby sprowadzanie muzycznego projektu Michaela Wollenhaupta do apokaliptycznego i monumentalnego techno. Sukces i piękno Ancient Methods nie leży w ciężarze tej muzyki (którego na pewno nie sposób odmówić), ale w fakcie, że przy tym wszystkim jest to cały czas szalenie taneczna muzyka. Nie wierzycie? No to się przekonajcie sami.

19 października – Jasna 1, Warszawa – BAS.4c

Październik to chyba miesiąc kreatywności i idei, bo sporo tego rocznicowego świętowania. Za drugie z nich na Jasnej odpowiada kolektyw BAS, z którym lecimy już cztery lata (!). Dwucyfrowa liczba setów, a tam Metrist, Poly Chain, julek ploski, m͏a͏d͏i͏k͏o͏p͏t͏a͏h b2b hæra… Sto lat po raz trzeci!

19 października – 999, Warszawa – Silent Servant, Dtekk, Olivia, Zariush

Chociaż stołeczny klub 999 zaczyna się dopiero na dobre rozkręcać, to w dosyć krótkim czasie zdążył sobie zaskarbić sympatię wszystkich warszawskich techno-headów. 19 października odwiedzi nas kolejny weteran techno, którego nie trzeba nikomu przedstawiać – członek legendarnego Sandwell District, szef wytwórni Jealous God Records oraz mentor święcącego obecnie triumfy Phase Fatale – John Juan Mendez czyli Silent Servant. Obecność obowiązkowa!

SPFDJ / 31.10, M25 w Warszawie

25 października – Jasna 1, Warszawa – PROGREFONIK pres. Flora Yin-Wong & FAKETHIAS

Wakacyjna przerwa zakończona, PROGREFONIK wraca na Jasną. Ich specjalnością są odkrycia, więc nawet jeśli pseudonimy wyżej niewiele wam mówią, to warto zaufać wpaść z zaufaniem. Nas szczególnie grzeje Norweg FAKETHIAS, specjalizujący się w graniu kontrastami i szukający nieoczywistych ścieżek.

25 października – 999, Warszawa – 10 lat Stroboscopic Artefacts: Zeitgeber, OAKE, Denise Rabe

Kto się interesuje techno ten nie mógł nie słyszeć o kultowej wytwórni Stroboscopic Artefacts prowadzonej przez Lucy’ego. Utrzymać się w formie przez 10 lat w świecie muzyki elektronicznej to nie lada wyczyn. Tym bardziej miło jeśli można uczcić tak okrągłą rocznicę w tak doborowym towarzystwie jak będzie to miało miejsce w 999. Już sam występ legendarnego Zeitgeber (czyli duetu Lucy’ego oraz Speedy J’a) zasługuje na to żeby się tam wybrać, a to dopiero początek. Szykuje się prawdziwa uczta dla koneserów techno.

31 października – M25, Warszawa – DUEL /w SPFDJ ❚ Halloween

Październik klasycznie już zamykają imprezy halloweenowe poprzedzające długi weekend przed świętem zmarłych. Dla tych, którzy mieszkają w Warszawie szykuje się nie lada gratka, ponieważ stolicę odwiedzi jedno z najgorętszych nazwisk techno ostatniego sezonu (oraz kolejny wychowanek Herrensauny na naszej liście) czyli nie kto inny jak SPFDJ. Miłośnicy ostrego grania nie mogli wymarzyć sobie lepszego zakończenia miesiąca niż występ szwedzkiej DJ-ki.

31 października – P23, Katowice – P23 Halloween: Let’s Scare Courtesy

Druga z najciekawszych klubowych propozycji halloweenowych to odwiedziny Courtesy – czołowej ambasadorki duńskiej szkoły techno, która szturmem zdobywa serca kolejnych słuchaczy na całym świecie – w P23. Oprócz duńskiej DJ-ki tej nocy wystąpi także Monster DJ z solidnym wsparciem lokalnych graczy.