Actress zapowiada nowy album; publikuje “X22RME”

Ach, co tu dużo mówić: Darren Cunninghan, szerszej publiczności znany jako Actress, powraca z kolejnym studyjnym albumem – follow-up do wydanego 3 lata temu Ghettovile nosi tytuł AZD  (“azid”) i standardowo ukaże się nakładem oficyny Ninja Tune. 

Opublikowany wraz z powyższą zapowiedzią i tematycznym klipem “X22RME” to kompozycja, która – jak to w przy Actressie bywa – zdaje się zgrabnie wymykać wszelkim definicjom. Z jednej strony słyszymy silne wpływy basu, klasyki rave’u i pionierskiego detroit techno w stylu Derricka Maya, z drugiej mamy do czynienia z przepuszczonym przez indywidualny strumień myślowy wyczuciem dźwięku. Cunninghan przedstawia wstęp do kolejnej muzycznej łamigłówki, a my się na tę zabawę jak najbardziej piszemy.

Nie dziwią wyjawione przez niego inspiracje technologią, dekonstrukcją Ziemi, snami czy przestrzenią kosmiczną. Dodajmy do tego Jamesa Hamptona, przedstawiciela sztuki naiwnej, oraz Rammellzee, nowojorskiego artystę, który przyczynił się m.in. do rozwoju afrofuturyzmu. Ich działalność i związane z nią zagadnienia to obszar niezwykle intrygujący, stawiający w ścisłym centrum postać artysty-outsidera, który swoją sztuką wykracza poza oczywiste formy i środki wyrazu. Takie wycieczki kulturalne zdają się być bardziej niż odpowiednie w przypadku Actressa – jak czytamy na stronie Ninja Tune, AZD to “sztuka, unikalna kreacja unikalnego umysłu“. Trudno będzie znaleźć słowa skuteczniej podsycające apetyt przed premierą: 14 kwietnia, save the date.

A tutaj dłuższa wersja:

I pełna tracklista:
01 NIMBUS
02 UNTITLED 7
03 FANTASYNTH
04 BLUE WINDOW
05 CYN
06 X22RME
07 RUNNER
08 FALLING RIZLAS
09 DANCING IN THE SMOKE
10 FAURE IN CHROME
11 THERE’S AN ANGEL IN THE SHOWER
12 VISA