Brzmienie Wrocławia, od lat borykającego się z brakiem zadowalających przestrzeni koncertowych, trudno zamknąć w konkretnych ramach. Rozwój regionalnej sceny, której fundamentem w ostatnich latach stała się muzyka elektroniczna, postępuje jednak dość chaotycznie i – w naszym odczuciu – przy niewystarczającym wsparciu instytucji publicznych i prywatnych inicjatyw. To jednak temat na inną dyskusję, natomiast przypominać o twórczości wrocławskich artystów już po raz ósmy będzie festiwal WROsound. W tym roku mamy jednak do czynienia z edycją wyjątkową, bo z racji powiązania z promocją Europejskiej Stolicy Kultury środek ciężkości przesunął się minimalnie w kierunku skali całego kraju.

Festiwal zgodnie z tradycją ostatnich lat potrwa dwa dni (16-17 grudnia), ale już w piątek, 15 grudnia, doskonale znani wrocławianom We Draw A zagrają swoisty “koncert otwarcia”. Nie będzie to jednak standardowy set, bo ma on przybrać formę silent disco, podczas którego wszyscy uczestnicy mają słuchawki na uszach. Będzie to już przedostatni przystanek trasy promującej longplay Ghosts, który ugruntował ich pozycję jako w pełni autonomicznego i świadomego projektu.

Pierwszy z dwóch głównych dni zapowiada się na świetny przegląd stanu polskiej muzyki pod koniec 2016 roku. Nie zabraknie wciąż aktywnych weteranów jak nieprzewidywalny Legendarny Afrojax, dowodzony przez Wojtka Mazolewskiego Pink Freud, ponownie mierzący się z materiałem Autechre (na bazie doświadczeń z koncertów sprzed dwóch lat – warto!) i producent Agim Dżeljilji (A_GIM), znany doskonale z projektu Őszibarack, a obecnie pracujący na własny rachunek. Ten ostatni pojawi się w towarzystwie Klarka (czyli Kamila Durskiego z Lilly Hates Roses) i Noviki. Nazwiskiem stosunkowo świeżym, a już dość znanym i kojarzonym z wizytami na wielu polskich i sąsiedzkich festiwalach dysponuje Martyna Kubicz, którą kojarzycie pod pseudonimem MIN t. Zagra ona live’a, podczas którego po cichu będziemy liczyć na zajawkę nowego materiału.

Na finał organizatorzy zachowali bardzo ciekawe zestawienie. Nie zabraknie showcase’ów U Know Me Records (m.in. SONAR i Spisek Jednego) i wrocławskiego labelu BDTA, kiedyś działającego jako Oficyna Biedota. Pojawią się też Night Marks Electric Trio w towarzystwie Rasa i Pauliny Przybysz, jednak centralnym punktem wieczoru i całego WROsound będzie bez wątpienia występ Christiana Löfflera, który razem ze współpracującą z nim wokalistką Mohną postara się podbić Wrocław swoją rozmytą, melancholijną elektroniką. Podbój ten zdecydowanie nie został zakończony podczas niedawnej wizyty w Das Lokalu, także czekamy na więcej, ze sporą dawką materiału z tegorocznego albumu Mare na czele.