PJ Harvey: The Orange Monkey

Po Kosowie i Waszyngtonie w swoim najnowszym klipie PJ Harvey zabiera nas w podróż do Afganistanu. The Orange Monkey to trzeci singiel z wydanej w kwietniu płyty – “The Hope Six Demolition Project”.

Teledysk przedstawia codzienność ludzi żyjących w Kabulu. Jest zakończenie trylogii, na którą składają się wcześniejsze wideoklipy – nakręcony w Kosowie The Wheel oraz pokazujący ubogie dzielnice Washingtonu The Community of Hope. Wszystkie nakręcił  fotoreporter i filmowiec Seamus Murphy, znany z reportaży wojennych zdobywca World Press Photo. Murphy jest również autorem zdjęć do debiutanckiego tomiku poezji PJ Harvey – “The Hallow of the Hand”.

PJ Harvey jest niezwykle wszechstronną artystką. “The Hope Six Demolition Project”  jest czymś więcej niż zestawem 11 nowych piosenek. To raczej część większego artystycznego projektu. Reportaż wojenny, poezja i instalacje artystyczne dopełniają ważne społeczne przesłanie nowej płyty. Warto przypomnieć, że proces jej nagrywania był częścią instalacji „Recording Process” w London Somerset House. Zgromadzona publiczność przez lustra weneckie miała okazję obserwować, jak powstaje album.

Polska publiczność już wkrótce ma szansę usłyszeć nowy materiał na żywo. PJ Harvey 29 czerwca wystąpi w Gdyni podczas tegorocznej edycji Open’er Festival.