Wyjątkowo udany start studyjnej drogi Ought każe wierzyć, że 16 lutego przesłuchamy bardzo satysfakcjonującą pozycję (nawet biorąc pod uwagę połowicznie udany solowy debiut Tima Darcy’ego). Trzeci ogółem i pierwszy od 2015 roku album Kanadyjczyków został opatrzony tytułem Room Inside the World i przyniesie 9 nowych kompozycji, których głównymi motywami mają być „tożsamość, więzi i przetrwanie w niepewnym, chwiejnym świecie”. Będzie to jednocześnie pierwszy album zespołu wydawany w Merge Records.

Od strony producenckiej sesje nadzorował Nicolas Vernhes, który ma w portfolio pracę przy wcześniejszych albumach Animal Collective, ale też z Deerhunterem czy Spoon. Zapowiadane odświeżenie formuły zakłada ograniczenie roli gitar i synthów na rzecz eksperymentów z chóralnymi wokalami, wibrafonem czy automatami perkusyjnymi.

Próbkę nowego brzmienia stanowi singlowy „These 3 Things”, zobrazowany ciekawym klipem autorstwa Jonny’ego Looka i Scottiego Camerona. W roli głównej manekin, jego ludzki odpowiednik, toaleta, raki i sporo przedmiotów codziennego użytku, które służą do snucia rozważań nt. wyboru między bezpiecznymi, sterylnymi rozwiązaniami, a niepozbawionym chaosu, ale na swój sposób pięknym czynnikiem ludzkim.

ought-room-inside-the-world

Room Inside the World:
01 Into the Sea
02 Disgraced in America
03 Disaffection
04 These 3 Things
05 Desire
06 Brief Shield
07 Take Everything
08 Pieces Wasted
09 Alice