Soundrive Festival nieustannie rośnie i poszerza formułę, wzbogacając ją o coraz to nowsze dźwięki. Kluczowym filarem gdańskiej konstrukcji od zawsze były muzyczne poszukiwania i stawianie na projekty odświeżające znane nurty czy wręcz wyrastające na nowe odnogi. Rozwój festiwalu widać jednak gołym okiem, bo w jego składzie na 2018 rok przewijają się nazwy takie jak Iceage, Floating Points czy Rejjie Snow – wciąż nie mainstream, ale już rozpoznawalne na poziomie ogólnego zorientowania w obecnej muzyce alternatywnej (cokolwiek to w zasadzie znaczy). Niesłabnąca jest też fascynacja organizatorów brzmieniami z brytyjskim rodowodem, szczególnie tymi z zakresu eksperymentalnego hip-hopu i grime’u. Dowody? GAIKA, Flohio, Leon Vynehall czy Kelvyn Colt, który swoją muzyczną tożsamość kształtował m.in. w Londynie. Mocna jest w tym roku także ta tanecznie zorientowana selekcja, bo o nocne zamknięcia na Ulicy Elektryków zadbają Baltra, DJ Boring i Space Dimension Controller.

No właśnie, Ulica Elektryków. Odświeżona przestrzeń wystartowała w tym roku z naprawdę solidnymi bookingami, a teraz stanie się jedną z czterech festiwalowych scen w przestrzeni Stoczni Gdańskiej i klubu B90 z przyległościami. Cargo, Slipway, Block i UE mają indywidualne charaktery, ale łączy je rzecz kluczowa w przypadku tego wydarzenia – duch historycznej, post-industrialnej przestrzeni, która będzie jak drugi dom dla fanów wszechobecnego surowego betonu, metalu, rdzy i specyficznego dla takich miejsc zapachu.

Trójmiejski festiwal nie należy do tych, które zmuszają do szalonego biegu między scenami i opłakiwania sytuacji, w których wyczekiwane gigi nachodzą na siebie w złowieszczej rozpisce. Nie przeszkadza to jednak w przedstawieniu Wam naszego planu na tegoroczny, szósty już Soundrive Festival.

znaczek

Floating Points

Sobota/niedziela, 1/2 września, 00:00, Blockstage

Na Sama Shepherda bezczelnie wskazujemy paluchem jako na kluczowego zawodnika nadchodzącego wielkimi krokami wydarzenia. Jego piekielnie precyzyjną, progresywną elektronikę zdążyliśmy już docenić choćby na katowickiej Nowej Muzyce, ale tym razem mamy nastawiać się na inne doświadczenie. Mózg przedsięwzięcia pt. Floating Points zaprezentuje się solo, bez wsparcia live bandu i przygotowanego w najdrobniejszych detalach show (TE WIZUALE). Miejmy nadzieję, że podoła własnej renomie.

GAIKA

Piątek, 31 sierpnia, 22:00, Slipway Stage

Na papierze Soundrive i GAIKA – z jego basowym, eksperymentalnym hip-hopem o industrialnym charakterze – wyglądają na perfect match. Perfekcyjny na pewno nie był nierówny Basic Volume, jego niedawny debiut wydany w Warpie, ale to wciąż rzecz warta uwagi. Chętnie sprawdzimy czy wybroni się na żywo.

La Luz

Sobota, 1 września, 21:00, Blockstage

Przebojowo melodyjny surf La Luz to niekoniecznie #soundrivecore, a tegoroczny Floating Features aż prosi się o sprzyjające warunki pogodowe i plenerową scenę. Pozostaje wierzyć, że wszystko zagra na zasadzie kontrastu, a zespołowi z Seattle uda się wpuścić trochę słonecznego vibe’u w, siłą rzeczy, dość mroczną przestrzeń. O ich koncertach krążą legendy, sprawdźmy ile w nich prawdy.

Flohio

Piątek, 31 sierpnia, 20:30, Slipway Stage

Koncert z gatunku tych, na które najlepiej iść bez oczekiwań. Flohio dopiero przedstawia się szerszej publiczności i nie sposób przewidzieć co wydarzy się w przestrzeni Slipway Stage. Jej przykuwające uwagę flow i krążące po YouTubie klipy (takie jak ten z londyńskiego Boiler Roomu) zwiastują zastrzyk pozytywnej energii i tego się trzymajmy.

Boy Pablo

Sobota, 1 września, 22:30, Blockstage

Tytuł wiernej kopii Maca DeMarco już chyba strząśnięty z ramion, pierwsze pewniejsze kroki postawione, czas zacząć pracować na prawdziwy sukces. Pablo Muñozowi, znanemu jako Boy Pablo, ciągle bliżej jest do viralowej sensacji, żerującej na przychylności youtube’owego algorytmu, niż do muzyka z krwi i kości. Tegoroczne “Losing You” i “Sick Feeling” dają jednak nadzieję, że wyraźny zalążek talentu w końcu faktycznie eksploduje i melodyjny indie pop młodego Norwega nie zniknie w gąszczu podobnych projektów. Niewiele takich perełek na Starym Kontynencie, trzymajmy za niego kciuki.

Leon Vynehall

Piątek/sobota, 31 sierpnia/1 września, 1:00, Ulica Elektryków

Autor fantastycznego Nothing Is Still pewnym krokiem zmierza ku podsumowaniom 2018 roku, w którym dla odmiany postanowił nas zachwycić osobistym projektem dziejącym się na pograniczu ambient house’u i nu jazzu. Do Gdańska przyjedzie jednak z innym zadaniem – rozbujania nocy z piątku na sobotę. Tym z krótką pamięcią przypominamy, że Brytyjczyk ma więcej trików w zanadrzu, a jednym z nich są do bólu precyzyjne i eklektyczne sety. Must see.

Baltra

Czwartek/piątek, 30/31 sierpnia, 1:00, Ulica Elektryków

Tak się składa, że w Gdańsku będziemy gościć dwóch czołowych przedstawicieli nieco wyeksploatowanego i powoli zjadającego własny ogon outsider house’u (pod znakiem którego stoją ostatnie sezony klubowe w Polsce) – DJ Boringa i Baltrę właśnie. Sety Nowojorczyka słyną z solidności i wpadającej w marzycielskie tony selekcji, także to bezpieczna opcja na taneczny trans.

Japanese Breakfast

Czwartek, 30 sierpnia, 21:00, Blockstage

Niespodziewane objawienie sceny indie popowej ma już na koncie dwa solowe albumy i apetyt na więcej. Michelle Zauner zręcznie operuje melancholią, przeważnie opakowując ją w funkujący bas i pop ubiegłych dekad, a czasami dając się porwać w rejony shoegaze’u o niewyraźnych krawędziach. Śledzimy, kibicujemy, więc nie odpuścimy debiutu na polskiej ziemi.

znaczek

Karnety na festiwal były już wyprzedane, ale… parę dni temu do sprzedaży trafiła niewielka pula dodatkowa. Ta jeszcze nie rozeszła się w całości, ale zalecamy pośpiech. Alternatywa w postaci biletów jednodniowych także jest dostępna, a wszystkie warianty znajdziecie na stronie festiwalu.

Pełny skład:

Floating Points, Scarlxrd, Iceage, Rejjie Snow, Boy Pablo, Jonathan Bree, Princess Chelsea, Japanese Breakfast, Flohio, La Luz, Oy, Baltra, DJ Boring, GAIKA, Flohio, Leon Vynehall, Space Dimension Controller, Kelvyn Colt, Death in Rome, Himalayas, Promisedland, Crimer, Thot, Holy Motors, HMLTD, Rosalie, Lasy, Khra Daliva, Jad, Dtekk/Kondensator Przepływu, Pleq/Tomasz Mreńca, New Rome/M8N