Kierunek: Avant Art Festival 2018 Warszawa

Avant Art to festiwal z wrocławskim rodowodem, ale coraz pewniej czujący się na stołecznym gruncie. Druga warszawska edycja zaznacza wysunięcie się przed szereg i pokazanie starszej siostrze, kto teraz rządzi w avantowej rodzinie. To właśnie tutaj wystąpią najświeższe i najbardziej imponujące nazwiska: Yves Tumor, Lotic, Shygirl czy DJ Lag. W trakcie tego tygodniowego maratonu trzeba nastawić się na prawdziwy muzyczny kolaż, składający się z post-clubu, industrialu, plemiennej rytmiki, jazzowej kreatywności i buntowniczej energii. Jakby tego było mało, na dokładkę dostajemy całkiem imponujący zestaw filmów o tematyce muzycznej. Poniżej nasza selekcja artystów, na których warto zwrócić szczególną uwagę odwiedzając Centrum Praskie Koneser, Powidoki czy Nowy Teatr w pierwszym tygodniu października.

Pominiemy tutaj tych, którzy pojawili się już w zapowiedzi części wrocławskiej: Moor Mother, Wolf Eyes, Rob Mazurek, East Man, LOTTO i parę pozycji z Avant Art Film meldują się tutaj.

Zachęcamy też do poświęcenia chwili naszej festiwalowej playliście na Spotify.

znaczek

Lotic

05.10, 22:40, Centrum Praskie Koneser

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy stojących za piekielnie wpływowym kolektywem Janus i filar najważniejszego ruchu 2018 roku: klubowej dekonstrukcji (zwrot-wytrych do “bycia fajnym” wśród zajawionych tematem znajomych). J’Kerian Morgan od lat płynnie poruszał się po ballroomowej i UK bassowej powierzchni, a w tym roku przy pomocy debiutanckiego Power udowodnił, że nie są mu też straszne ambientowe formy.


Yves Tumor

05.10, 00:20, Centrum Praskie Koneser

Do niedawna przede wszystkim żywiołowy performer i mistrz dźwiękowego kolażu, a obecnie jedno z głośniejszych nazwisk muzyki niezależnej. Sean Bowie na tegorocznym Safe in the Hands of Love perfekcyjnie wytyczył ścieżkę między eksperymentem i melodią, spajając w ramach jednego albumu większość najciekawszych trendów ostatnich kilkunastu miesięcy. Z naszej perspektywy – największa gwiazda tegorocznej edycji.


Shygirl

05.10, 22:00, Centrum Praskie Koneser

Rzućcie broń wszyscy, którzy planujecie jeszcze walkę o tytuł EP-ki roku. Ten należy już do Shygirl i jej krótkogrającego debiutu, Cruel Practice. Bezczelnie dobry materiał przyciąga niemal paranoidalnym napięciem, hipnotycznym głosem Blane i post-clubową świeżością. Jeżeli mielibyśmy wybrać pięć rzeczy, których w tym roku nie należy przespać, to ten materiał na pewno by się załapał.


DJ Lag

06.10, 23:30, Powidoki

Samozwańczy król świecącego triumfy gqomu ma tylu zwolenników co przeciwników. Ci drudzy zarzucają mu “zawłaszczenie” medialnego szumu dotyczącego durbańskiej sceny, ale oddajmy królowi co królewskie: to właśnie on jako pierwszy przebił się do świadomości europejskiego odbiorcy i tym samym stał się symbolem południowoafrykańskiej ofensywy. Siłę plemiennej rytmiki drzemiącej w muzyce Laga odczuliśmy już na własnej skórze m.in. we Wrocławiu i zapewniamy, że jest na co czekać. Nie zapomnijcie o wodzie.


We will fail

05.10, 21:00, Centrum Praskie Koneser

Bogactwo piątkowej oferty potrafi namieszać w głowie (najlepszy festiwalowy dzień 2018 roku w Polsce? Chyba tylko Unsoundowy weekend może stanąć w szranki), a jednym z jej elementów jest bezdyskusyjna czołówka polskiego industrialnego techno i drone’ów. Projekt Aleksandry Grünholz bazuje na poprzetykanym IDM-owymi niuansami poczuciu niepokoju i mroku, a że organizatorzy zapowiadają jeszcze przedpremierowe fragmenty albumu Dancing, to w zasadzie trudno znaleźć jakiekolwiek “ale”.


Gazelle Twin: Kingdom Come

03.10, 21:30, Nowy Teatr

W tym przypadku mamy prawo oczekiwać najpełniejszego kulturalnego doznania. Chaotyczne, niepokojące post-industrialne brzmienie Gazelle Twin zostanie wsparte nie tylko krótkometrażowymi filmami Chrisa Turnera i Tash Tung, ale też dwuosobowym performancem. Wielopoziomowy komentarz do współczesnych przejawów faszyzmu i konsumpcyjnego zagubienia.


Lutto Lento

06.10, 22:00, Powidoki

Jedno z najgorętszych eksportowych nazwisk naszej sceny to więcej niż solidny punkt programu. Bezkompromisowa twórczość Lubomira czerpie garściami z jego największego atutu – otwartej głowy i funkcjonowania na pograniczu kilku muzycznych światów. Field recordings, outsider house i techno, awangarda, plądrofoniczne zabiegi i nawyki wynikające z tworzenia muzyki filmowej i teatralnej. To i gigantyczna muzyczna wiedza powodują, że każdy jego set to zagadka bez możliwości rozczarowania.

znaczek

Bilety na wszystkie poniższe wydarzenia znajdziecie w tym miejscu: Going.

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU (01-07.10):

01.10 Pogłos, godz. 20:00 |  MAZUTTI (PL), Wolf Eyes (US)

02.10 TR Warszawa (ATM Studio), godz. 20:00 | Rob Mazurek (US), Lotto (PL)

03.10 Nowy Teatr, godz. 21:30 | Gazelle Twin: Kingdom Come (UK)

04.10 Centrum Praskie Koneser, godz. 20:00 | B.yhzz (Intruder Alert) DJ set (PL), Moor Mother (US), Trio SFD (Colin Stetson, Greg Fox, Trevor Dunn / US)

05.10 TR Warszawa (ATM Studio), godz. 19:00 |  INTRO Teatr Dada von Bzdülöw z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Nagrobki (PL) + Nagrobki (PL) koncert

05.10 Centrum Praskie Koneser, godz. 21:00 | We will fail Live (PL), Shygirl Live (UK), Lotic Live (US), East Man & Saint P (UK), Yves Tumor Live (US), Errorsmith Live (DE)

06.10 TR Warszawa (ATM Studio), godz. 19:00 | INTRO Teatr Dada von Bzdülöw z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Nagrobki (PL) + Nagrobki (PL) koncert

06.10 Powidoki, godz. 22:00 | Lutto Lento DJ set (PL), DJ LAG Live (RSA), Lakker Live (IRL), ISNT (Oramics) DJ set (PL)

07.10 Klub SPATiF, godz. 19:00 | Mick Harris / Fret Live set / Stormfield AV (UK)

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed