skepta

Kartki z kalendarza: przegląd koncertów jesieni i zimy

Nadeszły dobre czasy dla muzycznych zajawkowiczów z Polski – ogłoszeniami koncertowymi jesteśmy bombardowani dosłownie z każdej strony i nie ma dnia, żeby do kalendarza nie wpadła kolejna warta uwagi pozycja. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu te, które w najbliższych miesiącach wydają nam się najciekawsze. Prosimy o wybaczenie pominiętych, polecamy tych wyselekcjonowanych i… widzimy się pod sceną.

znaczek

Ross From Friends

20.10, Smolna, Warszawa / link do wydarzenia FB

Felix Weatherall w stosunkowo krótkim czasie wyrósł na jedną z twarzy outsider-house’owej fali. Miarą tego sukcesu jest jednak to, że w momencie, kiedy jego koledzy po fachu męczą te same motywy od wielu miesięcy, on spłodził naprawdę udany debiut, spojony zresztą ciekawym rodzinno-anegdotowym tłem. Emocjonalność muzyki Ross From Friends zyskuje jeszcze bardziej w wydaniu live z wykorzystaniem żywych instrumentów, więc wpadajcie obczaić Felixa i jego skrzydłowych.

Open Mike Eagle

24.10, Smolna, Warszawa / link do wydarzenia FB

Ten przedstawiciel art-rapu ma na swoim koncie 6 albumów studyjnych, a najnowszy z nich, konceptualny Brick Body Kids Still Daydream opowiadający o wyburzonym osiedlu mieszkaniowym w Chicago spotkał się z bardzo entuzjastycznym odbiorem zarówno krytyków muzycznych jak i fanów arytsty. Raper w swojej twórczości porusza często poważne tematy, ale potrafi też rozbawić słuchacza celnymi spostrzeżeniami na temat społeczeństwa czy obecnej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych. Muzyk wystąpi 24 października w Smolnej – będzie to pierwszy koncert artysty w Polsce.

Unsound presents: Memory / A Tribute to Johann Johannsson

31.10, NOSPR, Katowice / link do wydarzenia FB

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy w ogóle nie pojawili się na Unsoundzie/z różnych względów nie mogli zaliczyć niedzielnego koncertu zamknięcia. Wyjątkowa powtórka z rozrywki czeka nas już ostatniego dnia października, przy czym nie w Krakowie, a w imponujących akustyką wnętrzach katowickiej siedziby NOSPR. Muzyczny hołd dla zmarłego niedawno legendarnego kompozytora wybrzmi tam z największą mocą.

Nightmares On Wax

08.11, Niebo, Warszawa / link do wydarzenia FB

Kolejny post-tauronowy powrót to Nightmares On Wax, czyli kultowa postać wytwórni Warp oraz jeden z prekursorów downtempo. Od jego debiutu w 1989 roku minęło już sporo czasu, jednak George Evelyn nadal wyznacza trendy w swoim gatunku. Zbliżający się występ będzie świetną okazją, by zaprezentować utwory z ostatniego, ósmego już longplaya pt. Shape the Future, który ukazał się na początku roku.

The Breeders

13.11, Niebo, Warszawa / link do wydarzenia FB

Kim Deal z Pixies reaktywowała po dziesięciu latach swój projekt, a wydana kilka miesięcy temu płyta All Nerve spotkała się z zasadniczo entuzjastycznymi reakcjami. Zarówno ten materiał, jak i klasyczki okresu Last Splash siostry Deal i pozostali Breedersi zaprezentują w warszawskim Niebie. Jako że to miejscówka tyleż klimatyczna, co ograniczona przestrzennie, warto spieszyć się z biletami.

JMSN

15.11, Bezsenność, Wrocław / link do wydarzenia FB
16.11, Niebo, Warszawa / link do wydarzenia FB
17.11, Zet Pe Te, Kraków / link do wydarzenia FB

Ostatnio mamy wrażenie, że JMSN kupił sobie w Polsce jakieś nieruchomości czy coś takiego, bo częstotliwość jego wizyt w naszym kraju systematycznie rośnie. W żadnym wypadku nie mamy zamiaru na to narzekać, zwłaszcza, że tym razem Christian wbija przecież z nowym materiałem. I Velvet, i rzeczy z poprzednich płyt usłyszą tym razem szczęśliwcy we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.

!!! (Chk Chk Chk)

16.11, Hydrozagadka, Warszawa / link do wydarzenia FB

“Wykrzykniki” wracają do nas stosunkowo szybko, ale wspomnienie energicznego, tanecznego gigu na zeszłorocznej Nowej Muzyce jest na tyle ciepłe, że nie mamy prawa narzekać. Druga połowa zeszłego roku upłynęła nam w rytmie bezbłędnego “Dancing Is The Best Revenge”, a to tylko jeden z argumentów jakimi dysponuje ta brooklyńska koncertowa maszynka. Nic Offer już prasuje koszulę.

Tauron Nowa Muzyka Pop-Up: !!! (Chk Chk Chk), WhoMadeWho, Luke Vibert, The Field, NOON

17.11, Teatr Łaźnia Nowa, Kraków / link do wydarzenia FB

Wyżej wspominaliśmy Tauron Nową Muzykę, a dobrze się składa, bo ludzie stojący za katowickim wydarzeniem też dokładają swoją cegiełkę do jesiennej oferty. W połowie listopada Kraków (a konkretnie Teatr Łaźnia Nowa) nawiedzi druga odsłona objazdowych pop-upów. Jej skład, przy paru uzupełnieniach, spokojnie mógłby zasilić jeden z dni właściwego festiwalu: pojawiający się wyżej !!!, weteran kwasowej elektroniki w postaci Luke’a Viberta, koncertowy pewniak aka WhoMadeWho, król minimalizmu The Field i zaskakujący ostatnio aktywnością Mikołaj Bugajak, znany szerzej jako NOON.

Mark Kozelek of Sun Kil Moon

20.11, Stodoła, Warszawa / link do wydarzenia FB

Były wokalista Red House Painters wpadnie do Stodoły, gdzie spodziewamy się usłyszeć materiał zarówno z longpleja wypuszczonego kilka miesięcy temu pod jego własnym nazwiskiem, jak i nadchodzącego wielkimi krokami kolejnego wydawnictwa Sun Kil Moon (na to drugie czekamy nieco mocniej). Premiera This Is My Dinner wydarzy się niespełna dwa tygodnie po warszawskim koncercie, toteż będzie okazja usłyszeć absolutne świeżynki.

Gary Numan

25.11, Progresja, Warszawa / link do wydarzenia FB

Legenda synthpopu i muzyki industrialnej wystąpi na jednym koncercie w Polsce. Lider zespołu Tubeway Army i autor aż dwudziestu solowych albumów, w tym kultowego The Pleasure Principle z 1979 roku, zagra w ramach trasy promującej swój najnowszy album, Savage: Songs From A Broken World.

Nils Frahm

26.11, NOSPR, Katowice / link do wydarzenia FB

Kolejny muzyk w tym zestawieniu, który wraca do Polski z imponującą regularnością, ale dotyczy to przede wszystkim jednego miasta – Katowic. Tam Nils Frahm pojawiał się w ramach Tauron Nowej Muzyki, tam też zagra w głównej sali koncertowej siedziby NOSPRu. Będzie to pierwsza okazja do usłyszenia na żywo kompozycji z tegorocznego All Melody na polskiej ziemi, a że przestrzeń można uznać za dodatkowy atut, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Kero Kero Bonito

29.11, Smolna, Warszawa / link do wydarzenia FB

Trio łączące w swojej muzyce indie pop z j-popowymi inspiracjami wystąpi w Polsce w ramach trasy The Time ‘n’ Place tour, promującej najnowsze wydawnictwo zespołu. Grupa, którą tworzą Sarah Midori Perry, Gus Lobban i Jamie Bulled ma na swoim koncie mixtape Intro Bonito oraz dwa albumy długogrające – świetnie przyjęty Bonito Generation i jeszcze świeży Time ‘n’ Place, wydany 1 października bieżącego roku. Kolorowa muzyka kapeli zabrzmi w Smolnej 29 listopada.

Denzel Curry

03.12, Progresja, Warszawa / link do wydarzenia FB

Jeden z tych momentów sezonu klubowego, którego pominięcie powinno się uznawać za grzech. Denzel Curry zaśmiał się w twarz wszystkim wątpiącym w możliwość ponownego doskoczenia do poziomu wyznaczonego przez fantastyczny Imperial z 2016 roku. TA13OO to już nie tyle jeden z lepszych trapowych albumów roku, co kandydat do najwyższych laurów w ogólnych rankingach. Wiemy, że wizyty Denzela w Polsce nie należą do szczególnie rzadkich, ale ten materiał zasługuje na koncertowe przemielenie.

Skepta

06.12, Progresja, Warszawa / link do wydarzenia FB

Co miał Skepta udowodnić, to już udowodnił, grime’owa koronacja dawno za nami, więc pozostało mu zbierać plony dawno zasianego ziarna. Brytyjczyk o nieprzeciętnej fizjonomii długo kazał nam czekać na koncert klubowy w Polsce, a uwolnione niedawnym ogłoszeniem napięcie spowodowało, że bilety na grudniową wizytę w Progresji rozchodzą się w zawrotnym tempie. Nie tak dawno sprawdziliśmy jego formę na barcelońskim Primavera Sound i przyznaliśmy medal za najintensywniejszy moshpit festiwalu. W warunkach klubowych powinno być jeszcze lepiej.

Cloud Nothings

09.02, Pogłos, Warszawa / link do wydarzenia FB

Jeśli całość Last Building Burning utrzyma poziom singli, to wizyta w Pogłosie na gigu Cloud Nothings będzie absolutnym musem. A jeśli nie, to też się z chęcią wybierzemy, bo równie ciekawych, gitarowych propozycji zimą ze świecą szukać. No i wiadomo – dobór lokalu do charakteru muzyki robi tutaj dodatkową robotę.

Jay Rock

10.02, Progresja, Warszawa / link do wydarzenia FB

Bardzo chcielibyśmy, żeby przedstawiciele Top Dawg Entertainment częściej odwiedzali Polskę, toteż byłoby wspaniale, gdyby temperatura podczas jego zimowej wizyty w Progresji była odwrotnie proporcjonalna do tej na zewnątrz klubu. Osoby wybierające się na koncert Jasia Skały prosimy serdecznie o zrobienie ognia – może wówczas raper szepnie słówko Soulowi czy SZA, że tu to jednak warto przyjechać. W zamian na bank dostaniecie sporo hiciorów w wersji live, z „Vice City” i „Hood Gone Love It” na czele, a dodatkowo materiał z tegorocznej, świetnej zresztą płyty Jaya.

Ólafur Arnalds

21.02, Torwar, Warszawa / link do wydarzenia FB
22.02, Sala Ziemi, Poznań / link do wydarzenia FB

W październiku fani islandzkiego artysty mogli usłyszeć jego muzyczne impresje w wersji live na scenie wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki, a pod koniec lutego identyczna okazja będzie czekała na mieszkańców Warszawy i stolicy Wielkopolski. Ólafur Arnalds tym razem postara się okiełznać stołeczny Torwar i poznańską Salę Ziemi.

Neneh Cherry

22.02, Niebo, Warszawa / link do wydarzenia FB

W sumie nie spodziewaliśmy się, że tak szybko po powrocie do gry Neneh Cherry doczekamy się jej koncertu w Polsce, ale takie zaskoczenia przyjmujemy z otwartymi rękami. Trip-hopowym “Kong” zachwycaliśmy się już jakąś chwilę temu, a obecnie osłuchujemy się z jeszcze ciepłym (i naprawdę udanym) Broken Politics, pierwszym od czterech lat longplayem Szwedki. Klimat w Niebie zgęstnieje co prawda dopiero pod koniec lutego, ale datę już w tej chwili warto zanotować.

Dead Can Dance

21.06, Torwar, Warszawa / link do wydarzenia FB
22.06, Torwar, Warszawa / link do wydarzenia FB

Bonus co prawda czerwcowy, ale niezwykle istotny. Legendarny australijski duet, którego muzykę najprościej można zaklasyfikować jako neoclassical darkwave, wystąpi w Polsce na dwóch koncertach promujących swój nadchodzący album – Dionysus, inspirowany Greckimi świętami wiosny i żniw oraz mitem o Dionizosie. Brendan Perry i Lisa Gerard wystąpią z nowym materiałem (choć zapewne nie tylko) 21 i 22 czerwca w Warszawskim Torwarze.

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed