Kamasi Washington wystąpi we Wrocławiu

Jeszcze dostatecznie nie opadła ekscytacja związana z informacją o koncercie zamknięcia festiwalu Tauron Nowa Muzyka, a już możemy cieszyć się nadchodzącą następnego dnia powtórką (a przede wszystkim okazją dla tych, którzy nie mają możliwości wybrania się do Katowic). Mowa o występach nowej twarzy jazzu XXI wieku, czyli Kamasim Washingtonie, który 22 sierpnia wraz ze swoją orkiestrą pojawi się we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Wcześniej znany ze współpracy z Kendrickiem Lamarem czy Herbiem Hanckockiem, amerykański saksofonista niecały rok temu wydał swój debiutancki album, The Epic, proponując sprawnie nawiązujący do tytułu trzygodzinny przekrój własnego spojrzenia na jazz i jego liczne odmiany. Pozycja znalazła się na 16. miejscu w rankingu 50 najlepszych albumów 2015 roku według Kinkyowl:

Longplay w pełnym tego słowa znaczeniu – niemal trzygodzinne (172 minuty) The Epic Kamasiego Washingtona to znakomity popis umiejętności artysty, zarówno jako kompozytora, jak i saksofonisty. Inspirowane czołówką światowego jazzu wydawnictwo ukazuje fascynacje muzykami takimi jak John Coltrane czy Miles Davis (z naciskiem na jego free i fusion jazzowe ery), ale także, już w mniejszym stopniu, zdradza powiązanie Washingtona z artystą “naszych czasów”, Flying Lotusem, zabierając w podróż po historii gatunku. Kamasi zachwyca improwizacją, umiejętnością uwspółcześniania tradycyjnych brzmień czy rozmaitością stylów – znajdziemy tu niezliczoną ilość elementów czyniących The Epic jednym z najlepszych albumów tego roku, od esencji big-bandu, przez funkujący groove i fusion, po utwory po części wpisujące się w definicję smooth jazzu czy niemalże broadwayowskie aranżacje.

Bilety na to wydarzenie będą dostępne na stronie NFM