Engravings był dla części z nas jedną z najlepszych rzeczy, jakie ujrzały światło dzienne w 2013 roku. Długogrający debiut Matthew Barnesa bardzo wysoko ustawił poprzeczkę dla następcy, ale podejrzewamy, że świeżo upieczony podopieczny Ninja Tune nie podda tego pojedynku na starcie. To właśnie w tym legendarnym labelu Forest Swords wyda Compassion, którego posłuchamy 5 maja.

Artysta nazwał swoje nowe dzieło „soniczną destylacją współczesnego niepewnego świata”, a motor napędowy stanowiły nowe formy komunikowania: „Zainspirowałem się tym, jak zmieniają się sposoby naszego komunikowania – na lepsze czy gorsze – i myślałem o tym, jak można wykorzystać te nowe kanały do dystrybucji pomysłów. Uważam, że obecne struktury językowe nie oddają w pełni tego jak złożone są nasze emocje i charaktery. Idea poszukiwania przyszłych, elastycznych form ekspresji i języka, który swobodnie dostosowuje się do potrzeb jego użytkowników, to naprawdę mnie podnieca”.

W ramach promocji albumu Barnes wyruszy w trasę, której jednym z przystanków będzie stolica Polski. 25 października zagra on w Warszawie po raz pierwszy, a stanie się to w nietuzinkowej lokalizacji, bo na deskach teatru WARSawy (spokojnie, siedzenia mają zostać złożone). Koncert ten jest pierwszym wydarzeniem zapowiedzianym w ramach before’ów przed przyszłoroczną edycją festiwalu World Wide Warsaw, którego ostatnia edycja dopiero co się zakończyła. Bilety możecie dorwać tutaj, a więcej informacji znajdziecie w facebookowym wydarzeniu.

Informacji o premierze albumu towarzyszy drugi po „The Highest Flood” singiel z Compassion. „Arms Out” ponownie wymyka się jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej, opierając swoją konstrukcję na poszarpanych, pociętych wokalach i powoli narastającej pracy perkusji, podsumowanej emocjonalnym, smyczkowym finałem. Dobrym kompanem tej mglistej kompozycji okazuje się być rytualny klip, skupiający całą uwagę na postaci tancerza.

forest-swords-compassion

Compassion:

01 War It
02 The Highest Flood
03 Panic
04 Exalter
05 Border Margin Barrier
06 Arms Out
07 Vandalism
08 Sjurvival
09 Raw Language
10 Knife Edge