SONY DSC

2016 według: Niemoc

Chociaż przez swoją skromność zupełnie o tym nie wspominają, to właśnie ich można nazwać jednym z największych tegorocznych odkryć polskiej sceny alternatywnej. Szturmem wzięli największy polski showcase w Poznaniu, gdzie jednomyślnym głosem dziennikarzy zostali uznani naszym najlepszym muzycznym towarem eksportowym. Potem przyszły występy na poważnych europejskich festiwalach i wreszcie świetnie przyjęta EPka Paramaribo. Ta trójka chłopaków z Zielonej Góry, nagrywających instrumentalny post-wave nazywa się Niemoc i zdradza nam swoje muzyczne wybory odnośnie ostatnich dwunastu miesięcy.

znaczek

Osobiste odkrycie muzyczne tego roku

Radek: Moim osobistym odkryciem tego roku było to, że nie nadążam za muzyką, nigdy nie poznam wystarczającej ilości wykonawców, żeby wyjść na konesera, i że bardzo kocham Gwen Stefani i Nelly Furtado.
Filip: Šizike – ejtisowy jugłosławiański zespół elektroniczno – new wave’owy z elementami rapu. Reedycja ich płyty wyszła w tym roku w labetu Discom.
Michał: VANTAGE – generator hitów lata.

Najlepszy debiut roku

R: To bardzo trudne pytanie. Chyba za wiele debiutów tegorocznych mnie nie zachwyciło, albo mnie zachwyciły i o nich zapomniałem (to bardziej prawdopodobne, bo siebie znam). Nie wiem na ile to debiut, natomiast Hannes Norvide z Lust For Youth w tym roku zainaugurował solo projekt Norin, LP dla Posh Isolation w styczniu, no i piękna kaseta ‘Främmande’ dla Northern Electronics w październiku. Nie powiem czy były najlepsze czy nie, ale w moim pokoju dość często te piosenki leciały.
F: Freux, epka Delfshaven na Transatlantyku.
M: Roosevelt – Roosevelt. 80s + solo na bongosach + radosne synthy + lajtowe riffy to działa!

Najlepszy album roku

R: Znowu nie chcę mówić „najlepszy”, ale „najczęściej słuchany” i to będzie „Shining The Money Ball” Body-San, wydany w marcu w wytwórni 1080p. Mój pokój w Krakowie bardzo ładnie do niego wygląda. Z kompletnie innej beczki to Kanye West i James Blake zrobili dobre rzeczy w tym roku.
F: Vakula – „Cyciality Between Procyon and Gomesia”, Wilson Tanner – „69” czyli kolejne wcielenia Andrása Foxa oraz reedycja płyty Ahmeda Fakrouna ‎– „Mots D’Amour”
M: Krzysztof Zalewski – „Złoto”. Zeliga chyba nie przebije, ale i tak jest to bardzo dobry materiał. No i Metronomy – „Summer 08’”. Nights Out to chyba moja ulubiona płyta Metronomy, a na „Summer 08’” zespół wraca do podobnych klimatów, jestem na tak. Jeszcze Taco Hemingway i „Marmur” – dobrze się słucha tej historii. Można to lubić lub nie, ale mi podobają się nawiązania do tekstów z poprzednich wydawnictw. Deszcz na Betonie, przesłuchany na zakończenie albumu nabiera całkiem nowego znaczenia. W sam raz do auta na nocną wycieczkę! No i Roosevelt z „Roosevelt”

Najlepszy utwór roku

R: Czasem bywam monotematyczny co do rzeczy, które uważam za najlepsze, ale dla mnie DIIV od debiutu to jedna z największych miłości, także z tego roku albo „Loose Ends”, albo „Healthy Moon”.
F: Unitrax – „Oasis” (leci mniej więcej tak: ~~~~~~)
M: Metronomy – „Night Owl”. Stare dobre Metronomy!
R: Oj tak, dokładam się też do „Night Owl”.

Największe rozczarowanie

R: Nie lubię się muzyką rozczarowywać i zwykle znajduję na siłę plusy wszystkiego, czego inni ludzie zwykli się czepiać. W tym roku… nowe „American Football” jest dobre, natomiast jest trochę jak siostra twojej dziewczyny – lubisz ją, ale to nie to samo płomienne uczucie. W tym przypadku nie jest to to samo co do pierwszej płyty, która jest w moim życiowym Top 5. Poza tym tak jak mam obsesję na punkcie dwóch pierwszych płyt clipping., tak „Splendor & Misery” z tego roku już nie słuchałem tak często. EPka „Wriggle” wyszła im lepiej.
F: Brak książeczki z artystami na OFF Festiwalu, na którym graliśmy.
M: White Lies – „Friends”. Niby wszystko fajnie, ale tak naprawdę nic się nie dzieję na tej płycie, a szkoda.

Oczekiwania względem 2017

R: Oczekuję w 2017 debiutanckiego albumu Niemocy, mnóstwa wielkich koncertów Niemocy, wielkiego sukcesu i światowej sławy Niemocy. Poza tym oczekuję od siebie, że będę bardziej uważny co do nowej muzyki, żeby w 2017 takie zestawienie napisać swobodniej. I oczekuję od wszystkich muzyków świata, żeby mi je ładnie zapełnili. No… i może nowej płyty Slowdive?
F: Zagrać wszędzie gdzie nas jeszcze nie było.
M: Chciałbym, żeby mnie nie wywali ze studiów i chciałbym nagrać płytę z Niemocą!